جزئیات وبلاگ

دفتر سینمایی

چگونه بازیگر شویم / راه واقعی بازیگر شدن

می خواهید بازگر شوید؟/کلیک کنید/چگونه بازیگر شویم/راه بازیگر شدن/با نگاهی به دور و برمان می‌بینیم افراد بسیاری به خصوص جوانان علاقه به بازیگری داشته و آرزویشان این است روزی یک سوپراستار در سینمای ایران شوند.

با نگاهی به دور و برمان می‌بینیم افراد بسیاری به خصوص جوانان علاقه به بازیگری داشته و آرزویشان این است روزی یک سوپراستار در سینمای ایران شوند.وقتی هدف این جوانان را جویا می‌شویم برخی به خاطر شهرت و معروف شدن می‌خواهند بازیگر شوند (به قول خودمان عشق شهرت باعث شده به دنبال بازیگری بروند) و دسته‌ای دیگر به خاطر درآمد و پول! (تصورشان این است که هر کس بازیگر شود درآمدهای بسیار بالا خواهد داشت).

بازیگری چیست

دراین بین افراد کمی پیدا می‌شوند که به خاطر علاقه به هنر و هنرمند شدن می‌خواهند بازیگری و کارگردانی و اجرای هنری سر صحنه را به صورت حرفه‌ای بیاموزند. در ادامه پاره‌ای شرایط و نحوه بازیگری، مصائب این حرفه و برخی نکات مفید درباره بازیگری را برایتان گردآوری کرده‌ایم.(چگونه بازیگر شویم)

راه بازیگری

– شروع کار در کلاس‌های آموزش تئاتر و کسب مهارت واقعی در زمینه بازیگری تئاتر و آشنایی با کارگردانان و برخی چهره‌های معروف و ایجاد رابطه با دست‌اندرکاران معتبر می‌تواند راهی برای ورود به این حرفه باشد.

– ثبت نام در کلاس‌های بازیگری (مثلا کلاس‌های بازیگری که چهره‌های معروف سینما برگزار می‌کنند).

– همچنین شرکت در کنکور هنر و تحصیلات دانشگاهی مرتبط با رشته بازیگری و آشنایی با این هنر.(راه بازیگر شدن)

مشکلات بازیگران ایرانی

شرایط بازیگر شدن

*استعداد کلید موفقیت برای بازیگری (بسیاری افراد دوره‌های طولانی دانشگاهی و غیره را در زمینه بازیگری می‌گذرانند ولی در نهایت پس از سال‌ها تلاش همچنان به عنوان یک نقش پایین در فیلم اجرا داشته‌اند. فقط به واسطه تحصیلات دانشگاهی و شرکت در کلاس‌های بازیگری نمی‌توان انتظار داشت پس از چند سال فرد یک سوپراستار شود، زیرا قابلیت‌های فردی و استعداد ذاتی در این رشته نقش پررنگی در رشد و  پیشرفت فرد دارد).

* یک بازیگر بایستی خستگی‌ناپذیر باشد و تحمل فیزیکی و روحی، روانی بالا داشته باشد. (در برخی نقش‌ها لازم است بازیگر چاق شود و یا لاغر شود و شرایط بدنی متناسب با نقش خود را پیدا کند)

* یک بازیگر ساعات کاری نامنظم و طولانی خواهد داشت.

* یک بازیگر تلاش و پشتکار فراوان دارد و هیچگاه از آموزش دیدن خسته نمی‌شود.

* هوش و خلاقیت (جهت جان بخشیدن به نقش خود) عامل مهمی در موفقیت بازیگر است.

* یک بازیگر شخصیت چالشی دارد.

* روحیه بالای کار تیمی و همکاری در گروه از دیگر خصوصیات یک بازیگر است.

* یک بازیگر انرژی و توان بدنی بالا دارد (گاهی اوقات ممکن است مدتی دور از خانواده برای ساخت فیلم در شرایط نامساعد زندگی کند).

* سازگاری بالای بازیگر با افراد و شرایط مختلف بسیار مهم است.

* روحیه انتقادپذیری بسیار بالا جهت پذیرش انتقادهای کارگردانان، منتقدان و… نیز برای بازیگری شرط است.

* انضباط

* و در آخر دوره‌های آموزش هنری یکی دیگر از مهم‌ترین شروط برای بازیگر شدن می‌باشد (زیرا یک بازیگر همواره بایستی در حال یادگیری کسب تجربه و مهارت در زمینه هنر بازیگری باشد، فراموش نکنیم بازیگری یک علم نیز هست و کسب علم نیاز به تحصیل و تجربه کافی دارد).

و در آخر شناخت کافی بازسگر نسبت به مردم، فرهنگ و آداب و رسوم جامعه و شناخت کافی و تحقیق او درباره نقش خود باعث می‌شود تا او بتواند با آگاهی بیشتر تمام جوانب مشکلات و دغدغه‌ها را درک کرده و نقشی متفاوت و برجسته ایفا کند (مهارت و تسلط کافی وط منجر به ایفای نقشی طبیعی و تاثیرگذار بر روی مخاطب خواهد شد).(چگونه بازیگر شویم)

درآمد بازیگران

متاسفانه درآمد بازیگران در ایران شفافیت مالی ندارد و در آثار و تولیدات سینمایی اطلاعات مالی اعلام نمی‌شود، ولی یک اصل کلی این است که بسته به تلاش و پشتکار بازیگران نمی‌توان انتظار داشت که همگی دستمزدهای هم‌سطح دریافت کنند، از آنجا که بازیگران به عنوان ویترین سینمای ایران هستند همچنان نقش بازیگر خوب و جذاب پررنگ‌تر خواهد شد. از طرفی معیارهای تجربه، توانمندی بازیگر و محبوبیت، سختی و دشواری نقش، از مواردی است که می‌تواند بر دستمزد بازیگر تاثیر بگذارد.

درامد بازیگران ایرانی

مشکلات بازیگران

– امنیت شغلی پایین (بسیاری از هنرمندان در کنار بازیگری به حرفه دیگری مشغول هستند)

– رقابت بالای بازیگران

– وجود برخی روابط در بسیاری از انتخاب نقش‌ها (برخی افراد به واسطه مسائل مالی وارد این حوزه می‌شوند و یا با معرفی آشنایان و متکی بر رابطه پا به عرصه بازیگری می‌گذارند بدون اینکه هیچ دوره آموزشی هم دیده باشند، به قول یک هنرمند بازیگر کسی که با پول وارد این حوزه شده باشد اصالت لازم برای بازیگری را ندارد و بقای خود را نمی‌تواند تضمین کند).

در آخر ذکر این نکته ضروری است که یک بازیگر بایستی تلاش کند الگوی اجتماعی پسندیده و مناسبی از لحاظ رفتار و برخورد و منش برای جامعه باشد و همیشه و همه جا ارزش و منتزل خود را حفظ کرده از خود چهره‌ای خوب و ماندگار در یاد و خاطره مردم بر جای گذارد

اشتراک گذاری

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − نه =