X

جزئیات وبلاگ

دفتر سینمایی

ایران از لحاظ سرانه مطالعه در منطقه رتبه نخست را دارد/در جهان جز کشورهای برتر به شمار می‌رویم! – اخبار سینمای ایران و جهان

سینماپرس: معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایران از لحاظ سرانه مطالعه در منطقه رتبه نخست را دارد و در جهان جز کشورهای برتر به شمار می‌رود.

به گزارش سینماپرس، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز (دوشنبه) در پنجمین دوره هفته ملی کتاب کشاورزی و منابع طبیعی که در محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) برگزار شد، افزود: وقایع اخیر در جهان نشان می‌دهد که باید کشورها قوی باشند، در غیر این صورت مورد ظلم قرار می‌گیرند. ایران نیز مستثنی از این موضوع نیست و باید قوی و قدرتمند باشد.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه ریشه قدرت در علم و دانش است، ادامه‌داد: حتی اگر کشوری ثروت اقتصادی داشته باشد، اما علم و دانش نداشته باشد، قدرتش تزئینی است و واقعی نیست، اما کشوری که تولید علم دارد قدرت دارد و قدرتش از بین رفتنی نیست.

وی با بیان اینکه پژوهش‌های کاربردی و ترویج باید منجر به تولید ثروت شود در غیر این صورت به‌طور حتم جایی از کار اشکال دارد، تصریح‌کرد: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به عنوان تامین کننده امنیت غذایی کشور و تامین کننده توان ملی اهمیت دارد، بنابراین دستاوردهای علمی این سازمان علاوه بر قدرت، امید نیز می‌سازد.

احمدوند گفت: ایران به عنوان یک کشور قدرتمند باید به جای غم، اندوه و فقر، شادی و امید را در معرض دید جهانیان بگذارد.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کتاب افزود: طبق آمارها قبل از بهمن سال ۱۳۵۷ کمتر از سه‌هزار عنوان کتاب داشتیم، اما اکنون سالیانه ۱۱۰ هزار عنوان کتاب چاپ می‌شود و تاکنون ۲ میلیون کتاب ثبت شده است.

احمدوند اضافه‌کرد: بنابراین اکنون ایران از لحاظ سرانه مطالعه در منطقه رتبه نخست را دارد و در جهان جز کشورهای برتر به شمار می‌رود.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان‌داشت: با وجود اینکه ایرانی‌ها کتاب می‌خوانند، اما وضعیت فرهنگی و کتابخوانی کشور مساعد نیست. مهارت کتاب‌خوانی یک کار عملی است که از دوران نوزادی و خردسالی باید شکل بگیرد و فرهنگ‌سازی شود.

وی ادامه‌داد: اگر هموطنان امکان خرید کتاب ندارند، می‌توانند برای مطالعه از کتابخانه‌های مجهزی که در سراسر کشور وجود دارد استفاده کنند یا اینکه از کتب الکترونیک بهره‌مند شوند.

این مقام مسئول از شهروندان خواست تا فایل کتاب‌ها را رایگان تهیه نکنند، زیرا این امر اجحاف به نویسندگان و ناشران است و گفت: تهیه رایگان فایل و تکثیر کتاب شرعا حرام و از نظر قانونی اشکال دارد و ظلم در حق نویسنده و ناشر است، در حالی که این اقدام به طور معمول در مراکز دانشگاهی با تکثیر کتاب‌های درسی انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه برای حمایت از نویسندگان و ناشران کتاب باید خریداری شود، افزود: حق نویسنده، مولف و ناشر باید حفظ شود و این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

مشاهده خبر از سایت منبع

اشتراک گذاری

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *