X

جزئیات وبلاگ

دفتر سینمایی

دل‌تورو: پینوکیوی من سیاسی خواهد بود – اخبار سینمای ایران و جهان


سینماپرس: «گیِرمو دل‌تورو» کارگردان اسکاری که قصد ساختن فیلم سینمایی «پینوکیو»‌را دارد، گفت که این فیلم سیاسی بوده به ایتالیای فاشیست دهه ۳۰ می‌پردازد.

به گزارش سینماپرس به نقل از هالیوود ریپورتر، «گیِرمو دل‌تورو» کارگردان اسکاری که در حال کار روی پروژه «پینوکیو» برای کمپانی نت‌فلیکس است می‌گوید که موضوع فیلم بیشتر سیاسی خواهد بود.

دل‌تورو کارگردان دارنده جایزه اسکار گفت: این فیلم یک «پینوکیو» برای تمام اعضای خانواده نیست و به ایتالیای فاشیست دهه ۳۰ می‌پردازد. این فیلمی سیاسی بوده و نه یک فیلم کودکانه بازسازی انیمیشن دیزنی.

موضوع این فیلم سیاسی به ایتالیای دوران فاشیست موسولینی می‌پردازد لیکن همان شخصیت پینوکیو عروسک چوبی نیز در آن وجود دارد.

دل‌تورو در جشنواره فیلم مراکش که به جهت برگزاری یک کارگاه آموزشی در این رویداد حضور یافته در مورد ساخت فیلم پینوکیو نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: معمولاً فیلم‌هایی همچون پینوکیو و کلا فیلم‌هایی با این ساختار و موضوع، به مسائل سیاسی نمی‌پردازند و بیشتر داستان حول محور شخصیت‌هایی اجتماعی است همچنانی که در فیلم‌هایی چون «سیندرلا» و «سفید برفی» می‌بینیم و بنظرم این موضوعات با گنجاندن مفاهیم سیاسی می‌تواند نظر مخاطبین را جلب کند و مخاطب به این شیوه که مثلا «روزی روزگاری…» بیشتر حرف مرا می‌شنود و از این طریق می‌توان مسائل سیاسی را بهتر به تصویر کشید.»

دل‌تور ضمن صحبت‌هایش به مساله چالش اخیر در مرز مکزیک اشاره کرد و گفت: «از شنیدن خبر حمله به مهاجران مکزیکی و شلیک گاز اشک‌آور به سمت زنان و کودکان و دیدن آن صحنه‌های فجیع و غم‌انگیز، قلبم شکست. و بنظرم اینها دیگر قدیمی‌ترین حُقه‌های سیاسی داخل کتاب‌ها هستند که دولت آمریکا تازه دارد آن‌ها را پیاده می‌کند.»

دل‌تورو همچنین در مورد پول‌محوری بسیاری از استودیوها در صنعت سینمای هالیوود افزود: «صنعت سینما همچون یک کوسه است که بوی پول را همچون بوی یک قطره خون از ۵۰ مایلی حس می‌کند و به هرکجا که پول باشد می رود. من یک کوسه نیستم. من یک ماهی طلایی هستم که در دریا خوش می‌گذرانم.»

گی‌یِرمو دل تورو گومز زاده ۹ اکتبر، ۱۹۶۴ کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس و رمان‌نویس مکزیکی است. دل تورو در حرفه کارگردانی خود به‌طور دوره‌ای به ساخت آثار دارک فانتزی به زبان اسپانیایی همچون فیلم‌های گوتیک ترسناک ستون فقرات شیطان (۲۰۰۱) ، هزارتوی پن (٢٠٠۶)، و فیلم‌های اکشن آمریکایی از جمله تیغه ۲(۲۰۰۲)، اثر ابرقهرمانی فراطبیعی پسر جهنمی (۲۰۰۴) و دنبالهٔ آن پسر جهنمی ۲: ارتش طلایی (۲۰۰۸)، حاشیه اقیانوس آرام (۲۰۱۳)، و فیلم برنده جایزه اسکار شکل آب (۲۰۱۷) پرداخته است.[۱]

دل تورو در نودمین دوره جوایز اسکار برای فیلم «شکل آب» اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کرد. همچنین فیلم شکل آب جایزه اسکار «بهترین فیلم» را نیز در این مراسم به خود اختصاص داد.

پینوکیو  یک شخصیت داستانی و شخصیت اصلی ماجراهای پینوکیو از نویسنده ایتالیایی، کارلو کلودی است. پینوکیو در واقع عروسکی چوبی است که آرزوی تبدیل شدن به پسری واقعی را دارد. همچنین او بسیار دروغ می‌گوید. پینوکیو عروسکی چوبی است که آرزویی بزرگ در سر دارد. او دوست دارد یک پسر واقعی باشد و در این راه تلاش زیادی می‌کند. بینی او به شدت مورد توجه مخاطبین است و هنگامی که دروغ می‌گوید بینی‌اش شروع به رشد کردن می‌کند و بزرگ‌تر می‌شود.

داستان کلی پینوکیو در مورد پیرمرد نجاری به نام «پدر ژپتو» است که بچه‌ای ندارد و تنهاست. پدر ژپتو به‌همراه یک گربه و دارکوب با درست کردن اشیاء چوبی امرار معاش می‌کند. او با درست کردن عروسکی چوبی به اسم پینوکیو باور می‌کند که کودکی دارد. فرشته‌ای مهربان وقتی متوجه آرزوی قلبی پیرمرد می‌شود، با زنده کردن عروسک آرزوی پیرمرد را برآورده می‌کند. مدتی می‌گذرد، پدر ژپتو پینوکیو را مثل تمام کودکان به مدرسه می‌فرستد. پینوکیو در راه مدرسه از روی سادگی و خوش‌قلبی گول روباه مکار و گربه نره را می‌خورد و…


مشاهده خبر از سایت منبع

0
اشتراک گذاری

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *