X

جزئیات وبلاگ

دفتر سینمایی

جشنواره «مقاومت» به تحکیم ساختار مستند کمک می‌کند – اخبار سینمای ایران و جهان


خبرگزاری فارس: کارگردان «زنانی با گوشواره‌های باروتی» و برنده تندیس و جایزه اول کارگردانی مستند در پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت گفت: این جشنواره به طور جدی می‌تواند به محکم شدن ساختار مستند در کشور کمک کند.

رضا فرهمند که تندیس و جایزه اول کارگردانی مستند را در بخش ایران و بین الملل و جایزه برگزیده دوم بخش عماد مغنیه را برای فیلم «زنانی با گوشواره های باروتی» از پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت دریافت کرده است، گفت: قبل از این فیلم در حوزه هند و مهاجران میانمار و سوریه کار کرده بودم و می‌دانم اگر می‌خواهیم یک پیام جهانی برای تمام مردم دنیا با هر دین و زبانی داشته باشیم، به زبانی بدون سوگیری و بدون پیوست داشتن به اختلافات دینی احتیاج داریم.

فرهمند ادامه داد: من با چنین ساختار ذهنی وارد مقوله ساخت این فیلم‌ها می‌شوم و برایم دعوای داعش اهمیتی ندارد بلکه دنبال انسانیت می‌روم و برایم تفاوتی ندارد زنی که روبروی دوربین من است، داعشی یا رزمنده است و مواجهه من باید مواجهه یک انسان با انسان دیگر باشد و وقتی این موضوع در ذهنم وجود داشته، در فیلم هم تسری پیدا می‌کند.

او در خصوص ساخت مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» عنوان کرد: برای اینکه بدانم چه اتفاقی رخ داده است، به عراق رفتم و همان جا با یک زن رو به رو شدم و تصمیم گرفتم در خصوص چنین موضوعی فیلم بسازم.

او در رابطه با اینکه جشنواره فیلم مقاومت چه تأثیری بر روند فیلمسازی در این حوزه دارد، عنوان کرد: باید قبول کنیم که در منطقه‌ای قرار گرفتیم که اطرافمان همیشه با جنگ درگیر است. از طرف دیگر ما مردمی هستیم که با وجود مشکلات شخصی در درون خود آرام نمی‌گیریم و قصد داریم به دیگران کمک کنیم.

این کارگردان با بیان اینکه ما همیشه برای کمک کردن به دیگران بیرون از مرزها خواهیم بود، افزود: من مردان واقعی را در سوریه دیدم که هیچ نیتی به جز کمک کردن به مردم آن جا نداشتند و صحبتی که در این رابطه در اختتامیه کردم، یک تعارف نبود بلکه با چشم خود دیدم و احساس کردم.

او ادامه داد: وقتی چنین فضایی وجود دارد، به جشنواره‌ای احتیاج داریم که از نگاه فیلمسازان خود به اطراف مرزها حمایت کند و به هر صورت سینمای جنگ نوعی ژانر را برای ما به وجود می‌آورد و ما نمی‌توانیم از کنار آن به آسانی عبور کنیم و این جشنواره به طور جدی می‌تواند به محکم شدن ساختار مستند در کشور کمک کند. اگر این جشنواره‌ها تخصصی باشند، ژانرها نیز تخصصی رشد می‌کنند.

فرهمند با تأکید بر اینکه باید نگاه جهان شمول تری نسبت به موضوع مقاومت داشته باشیم، گفت: مقاومت یک موضوع کلی است که تنها یک بخش آن مربوط به جنگ می‌شود و باید نگاه جامع‌تری نسبت به این مقوله داشته باشیم.


مشاهده خبر از سایت منبع

0
اشتراک گذاری

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *