X

جزئیات وبلاگ

دفتر سینمایی

قصه فرار یک زن ایرانی از اسارت آل‌سعود منتشر شد – اخبار سینمای ایران و جهان

سینماپرس: ماجرای‌گریختن یک بانوی ایرانی از اسارت آل‌سعود در کتاب «راهی برای رفتن» منتشر شد.

مریم عرفانیان، نویسنده کتاب «راهی برای رفتن» گفت: در دهه ۸۰ که به جمع‌آوری خاطرات شهیدان مشغول بودم، با بتول خورشاهی، خواهر شهید مرتضی خورشاهی آشنا شدم. وی در حین بازگو کردن خاطراتی از بردار شهیدش، به روایت بخش‌هایی از زندگی خودش نیز می‌پرداخت که دیدم موضوع بسیار جذاب و تازه‌ای است. به همین دلیل هم با خودش هم مصاحبه کردم و تبدیل به این کتاب شد.

وی افزود: داستان این کتاب، به قبل از تولد خانم خورشاهی و دورانی که پدرش به عنوان یک روحانی با سلطنت رضاشاه مبارزه می‌کرد برمی‌گردد. خودش هم در دوران طاغوت وارد فعالیت انقلابی شده بود و با اینکه برادرش مخالف بود اما با حفظ حجاب اسلامی به شغل پرستاری رو آورد تا راه حضرت زینب(س) را دنبال کند. درواقع نیمی از این کتاب به مبارزات انقلابی و زندگی وی در دوران طاغوت اختصاص دارد.

عرفانیان ادامه داد: نکته قابل توجه این است که برادر خانم خورشاهی در تمام زندگی وی تأثیر داشت. طوری که وقتی برادرش به شهادت رسید، بتول خورشاهی نیز برای ادامه دادن راه او به عنوان امدادگر به جبهه رفت. وی در جریان حج خونین سال ۶۶ به اسارت رژیم آل‌سعود درآمده بود اما طی اتفاقی معجزه آسا از زندان‌گریخت. این کتاب به نوعی به بخشی از تاریخ معاصر کشورمان نیز می‌پردازد.

نویسنده کتاب «راهی برای رفتن» گفت: البته کار نگارش این کتاب، سال ۹۳ به پایان رسید. به همین دلیل هم با توجه به این فاصله زمانی احتمالا در چاپ دوم کتاب، بخش‌های جدیدی به آن افزوده خواهد شد.

گفتنی است کتاب «راهی برای رفتن» نیز توسط انتشارات سوره مهر عرضه شده است.

*کیهان

مشاهده خبر از سایت منبع

اشتراک گذاری

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *