X

جزئیات وبلاگ

دفتر سینمایی

انتظار نامعقول دولتی‌ها از “صداوسیما” و “نگاه سیاسی” به بودجه‌های فرهنگی – اخبار سینمای ایران و جهان

تسنیم: لایحه بودجه با یک نظام برنامه‌ای تنظیم نشده بلکه یکسری افراد سیاسی نشسته‌اند و با رویکرد سیاسی لایحه بودجه را تنظیم کرده‌اند. در این بین شاهد کاهش بودجه دستگاه‌های فرهنگی تأثیرگذاری چون «جامعه المصطفی»، «صداوسیما» و «سازمان تبلیغات اسلامی» هستیم.

 روز گذشته لایحه بودجه ۹۸ توسط رئیس‌جمهور تقدیم مجلس شورای اسلامی شد. به این ترتیب بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سال ۱۳۹۸، مبلغ یک هزار و ۴۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. در حالی که در لایحه بودجه سال ۹۷، برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجموع هزار و ۳۱۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود.

رقم حدودی برای بودجه صداوسیما در سال ۹۸، یک هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان اعلام شده است؛ این رقم در سال۹۷، یک  هزارو ۶۴۶ میلیارد تومان و در سال‌۹۶، یک هزارو ۵۹۸ میلیارد تومان بوده است.

همچنین بودجه شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما در سال ۹۸ دو میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومان اعلام شده است. مصارف پیش‌بینی شده افزایش سقف بودجه نیز حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعلام شده است.

بودجه سال ۹۸ وزارت ارشاد نسبت بودجه سال جاری بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است. بودجه ستادی وزارت ارشاد ۸۶۸ میلیارد و ۴۹۶ میلیون تومان در نظر گرفته شده، همچنین بودجه نشر کتاب و مطبوعات ۲۳۲ میلیارد تومان، سازمان امور سینمایی ۲۰۵ میلیارد تومان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ۳۲۰ میلیارد تومان، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ۲۸ میلیارد تومان، مجمع جهانی اهل بیت (ع) ۳۳ میلیارد تومان، بنیاد سعدی ۱۲۷ میلیارد تومان.

بودجه سازمان تبلیغات اسلامی مبلغ ۳۴۵ میلیارد و ۸۲۸ میلیون تومان، مرکز رسیدگی به امور مساجد ۲۸ میلیارد تومان، ستاد اقامه نماز ۱۲ میلیارد تومان، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ۶۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ۱۷۸ میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان تخصیص یافته است.

در بودجه سال ۹۸ کل کشور بودجه دو فرهنگستان زبان و ادب فارسی و فرهنگستان هنر به ترتیب ۱۷ میلیارد و ۶۵۱ میلیون تومان و ۱۴ میلیارد و ۲۴۹ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. همچنین سازمان حج و زیارت مبلغ ۶ میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومان و سازمان اوقاف و امور خیریه در مجموع با همه نهاد‌ها و ستاد‌های تابعه ۴۶۲ میلیارد و ۶۱۷ میلیون تومان بودجه دریافت خواهد کرد.

امسال شاهد کاهش بودجه‌های فرهنگی و مشکلات بودجه‌ای سازمان صداوسیما هستیم؛ دولت هم انتظار درآمدزایی یک هزار و هشتصد  میلیارد تومانی در سال را از رسانه‌ملی دارد در حالیکه مأموریت‌های عظیم و رسالت‌های بزرگ این رسانه با بودجه محدود دولت همخوانی ندارد. به همین‌خاطر آنتن در اختیار اسپانسرهایی قرار می‌گیرد که فقط به منافع شخصی خودشان می‌اندیشند. بسیاری به این نکته اشاره دارند که دست رسانه‌ملی خالی است و مجبور می‌شود برای پیشروی اهداف خود به تبلیغات کالاهای نامرغوب هم روی بیاورد.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس درباره این کاهش بودجه‌های دستگاه‌های فرهنگی و مشکلات صداوسیما، گفتگویی انجام دادند که در ادامه می‌خوانید:

حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

بودجه‌ نهادهایی اضافه شده که نباید!

حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر نائب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به دو نظریه درباره لایحه بودجه دولت، تصریح کرد: اعتبارات امسال را می‌توان از دو زاویه مورد بررسی قرار دارد. نگاه اول این است که دولتی‌ها با توجه به شرایط کشور تلاش دارند که یک اتفاق  مبارکی را در کشور رقم بزنند و جلوی هزینه‌های اضافه دستگاه‌ها را بگیرند. با کاهش و محدودیت می‌کوشند به سمت اصلاح ساختار و اعتبارات دستگاه‌ها پیش بروند. اما این موضوع در لایحه بودجه سال ۹۸  با تناقض‌های فراوانی همراه است. چرا که دیده می‌شود بعضی از مجموعه‌ها که توجیهی هم ندارند در شرایط خوب اعتبارات هم تلاش می‌کردیم اعتبارات آن حوزه‌ها کاهش پیدا کند اما بعضاً در این لایحه ۱۰۰ درصد آن حوزه‌ها افزایش اعتبار داشته‌اند.

سیاسیون برنامه و بودجه را نوشته‌اند

وی با اشاره به نگاه سیاسی دولت به بودجه‌ریزی ۹۸، خاطرنشان کرد: نگاه دیگر به وضعیت لایحه بودجه ۹۸ نشان می‌دهد که دولت خواسته‌های سیاسی خودش را در تنظیم بودجه لحاظ کرده است. پیش از حضور رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس گزارش دادم متأسفانه در تنظیم لایحه بودجه با ارتباطاتی که با کارشناسان برنامه و بودجه، ناخواسته طرح مسئله‌ای کردند لایحه بودجه با یک نظام برنامه‌ای تنظیم نشده بلکه یکسری افراد سیاسی نشسته‌اند و با رویکرد سیاسی لایحه بودجه بسته شده است. این اتفاق یک خطر بزرگی محسوب می‌شود که قبل از اینکه دولت لایحه بودجه را ارائه بدهد پیش‌بینی من محقق شد. چرا که دولت با جایگاه حقوقی‌اش یک رویکرد سیاسی را جلو می‌برد.

رئیس‌جمهور هم آمار غلط می‌دهد

پژمان‌فر تأکید کرد: دولت در واقع تلاش می‌کند در این شرایط بحرانی اقتصادی رفتارهای کاملاً سیاسی را داشته باشد. نمونه آن صحبت‌های رئیس‌جمهور در ارائه لایحه بودجه و تحلیل‌های غلط ایشان که واقعاً نگران‌کننده بود. از یک عزیزی در فراکسیون امید درباره این موضع پرسیدم او هم به آمارهای غلط و ضد و نقیض ایشان اشاره داشت. او به من گفت که جلوی مردم شرمنده هستیم که روزی از ایشان حمایت کرده‌ایم ونمی‌توانیم سرمان را بالا بگیریم. این تنظیم لایحه بودجه برای سال ۹۸ واقعاً زندگی، اقتصاد و امورات مردم را با یک چالش جدی مواجه می‌کند.

کاهش بودجه «جامعه المصطفی»، «صداوسیما» و «سازمان تبلیغات اسلامی»

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اتفاقاتی که در کاهش و افزایش بودجه‌های نهادهای فرهنگی افتاده است، گفت: موضوع دیگر به کاهش و افزایش بودجه دستگاه‌های فرهنگی برمی‌گردد که در این بین شاهد کاهش بودجه دستگاه‌های فرهنگی تأثیرگذاری چون «جامعه المصطفی»، «صداوسیما» و «سازمان تبلیغات اسلامی» هستیم که مأموریت‌های بزرگ نظام را جلو می‌برند. اینکه هر مجموعه‌ای زیر مجموعه دولت نباشد دولت به آن یک نگاه وصله‌دار بیندازد این اساساً غلط است.

صداوسیما مجبور به آنتن‌فروشی شده است

وی با اشاره به اینکه صداوسیما مجبور شده که به مسیرهای ناخواسته‌ای برای درآمدزایی توجه کند، خاطرنشان کرد: امروز مجموعه‌های تأثیرگذاری در نظام مشکل بودجه‌ای پیدا کرده‌اند. مصداق بارز آن “صداوسیماست” که مجبور شده برای پیشروی از اسپانسرهایی استفاده کند که فقط به منافع‌ شخصی‌شان توجه دارند. البته به دوستان‌مان در صداوسیما هم به خاطر آگهی‌ها و تبلیغات و اسپانسر برنامه‌ها که یک نوعی “آنتن‌فروشی‌” تلقی می‌شود، انتقاد کردیم تنها توجیه‌شان کمبود اعتبار بوده است. قطعاً نتیجه این نوسانات اعتباری توسط دولت، کاهش نظر مثبت به صداوسیما و پایین‌آمدن ارزش و اعتبار رسانه‌ملی در نظر مردم خواهد بود.

دولت نباید با دستگاه‌های فرهنگی چنین رفتاری کند

پژمان‌فر با اشاره به استفاده ۱۲ درصدی دولت از صندوق ذخیره ارزی کشور، گفت: فراموش نمی‌کنیم که ۸ درصد اعتبارات افزایش پیدا کرده و دولت ۱۲ درصد از صندوق ذخیره ارزی برداشت داشته است. هر سال ۳۲ درصد درآمدهای کشور به صندوق ذخیره ارزی انتقال پیدا می‌کرد اما بعد از چانه‌زنی‌های فراوان این ذخیره توسط دولت انجام نشد و به ناچار ۲۰ درصد درآمدزایی را به صندوق انتقال دادند. حالا با استفاده از این ۱۲ درصد صندوق ذخیره رقم قابل‌توجهی به اعتبارات دولت اضافه شده است. با این تفاسیر دولت نباید با دستگاه‌های فرهنگی چنین رفتاری انجام دهد.  

حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

کاهش بودجه در فرهنگ دینی هم مشهود است

حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس درباره کاهش بودجه‌های فرهنگی در سال آینده، گفت: ما در واقع با یک به هم‌ریختگی در لایحه بودجه ۹۸ خصوصاً بودجه دستگاه‌های فرهنگی مواجه هستیم. متأسفانه نسبت به مصوب سال جاری برای سال آینده این رقم مراعات نشده و در خیلی از جاها کمتر دیده شده است. این شرایط را به هم می‌ریزد و در فرهنگ دینی هم مشهود است. -جای نگرانی زیادی وجود دارد- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که یک درصد افزایش بودجه داشته و این شرایط را به هم می‌ریزد.

فرهنگ و آموزش مطالبه جدی مردم و جوانان از دولتمردان است

وی افزود: امید ما به این است که اتفاق بزرگی که در جشنواره فیلم و تئاتر فجر و نمایشگاه کتاب را شاهد بودیم با حداقل رقم کار خودشان را جلو ببرند. همان‌طور که دوستان ما سال‌گذشته چنین ادعایی داشتند ۵۰ درصد صرفه‌جویی انجام داده‌اند. مطمئناً بعد از موضوع حقوق و مزایا، مسئله آموزش و فرهنگ اهمیت زیادی دارد که هم بحث نظام رتبه‌بندی فرهنگیان و معلمان و هم مقوله فرهنگ که مطالبه جدی مردم و جوانان از دولتمردان است که هیچ اتفاقی را رقم نزده‌اند.

۷ دهم درصد سالانه به بودجه صداوسیما اضافه نمی‌شود

آزادی‌خواه درباره مشکلات بودجه‌ای رسانه‌ملی، توضیح داد: اولاً نص صریح شش ماهه قانون توسعه را در دستور کار داریم که ۷ دهم درصد سالانه بایستی به بودجه‌های سازمان صداوسیما اضافه شود که این کار نشده و نمی‌شود و حتماً ضربه‌ای را به پیکره رسانه‌ملی وارد خواهد کرد. البته رسانه‌ملی هم می‌تواند با تعامل با دستگاه‌های مختلف و امضای تفاهم‌نامه‌های مشترک و تبلیغات کالاهای موثر و ایرانی درآمدزایی داشته باشد. یک روی دیگر سکه در این شرایط بودجه‌ای صداوسیما به موقعیتی می‌رسد که مجبور است کالای غیرایرانی را تبلیغ کند که کار خطرناکی است.

نگاه سلیقه‌ای دولتمردان سزاوار کار رسانه‌ای نیست

وی خاطرنشان کرد: دولتمردان باید به رسانه‌ملی توجه کنند؛ چون تنها سنگربان قابل اطمینان نظام در ورطه مقابله با تلویزیون‌های معاند، فارسی‌زبان و فضای رهای مجازی است. رسانه‌ملی تنها نگه‌داشت آرمان‌های انقلاب است و واقعاً این شرایط بودجه‌ای قابل دفاع نیست و حق رسانه را ادا نمی‌کند. در صورتیکه صداوسیما قدم‌های بزرگی را برای نظام برداشته و باید بردارد. همان‌طور که می‌بینید برون‌مرزی صداوسیما چقدر اتفاقات خوبی را برای خنثی‌کردن دروغ‌پردازی‌های استکبار در جهان رقم زده و اطلاعات و اخبار مناسبی را در اختیار همگان قرار داده است اما دولت این تأثیرگذاری‌ها را جدی نمی‌گیرد. این‌ نگاه‌های سلیقه‌ای به واقع سزاوار کار رسانه‌ای نیست.  

به گفته حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس براساس انتخابات این کمیسیون، محمدعلی وکیلی، سیده فاطمه ذوالقدر  و نصرالله پژمانفر به عنوان اعضای کمیسیون فرهنگی در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ انتخاب شدند. پ

مشاهده خبر از سایت منبع

0
اشتراک گذاری

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *