X

جزئیات وبلاگ

دفتر سینمایی

امنیت سرمایه گذاری در سینمای ایران به خطر افتاده است/ نظام تولید فیلم و سرمایه گذاری به بازنگری نیاز دارد – اخبار سینمای ایران و جهان

سینماپرس: رئیس سازمان سینمایی معتقد است بنیاد سینمایی فارابی با حمایت و پشتیبانی خود از جشنواره فیلم فجر و حضور ۹ فیلم خود در جشنواره، کمک قابل توجهی به این رویداد کرده است.

به گزارش سینماپرس، شصت و یکمین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی به میزبانی بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

در ابتدای این نشست سید مهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نکاتی را درباره عملکرد و فعالیت‌های یک ساله اخیر فارابی مطرح کرد که شامل ۴۰ رویداد برگزار شده توسط نهاد ملی سینمای ایران می‌شد.

جوادی درباره این اقدامات به تفکیک بر اساس آمار و ارقام توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: این فعالیت‌ها ناظر بر برنامه ۵ ساله فارابی، ۲۰ اقدام راهبردی و کلان اقدام را در خود دارد که ارتقای مضامین، استاندارد سازی کیفی سازی و بهینه سازی فرآیند تولید، تقویت متون و راه اندازی خانه فیلم نامه، ساماندهی و آرشیوسازی دیجیتالی فارابی، گسترش همکاری با سایر نهادها، حمایت از اکران فیلم‌های سینمایی، نهضت ملی احیای سینمای کودک و نوجوان، راه اندازی صندوق‌های حمایتی، ورود به اکوسیستم دانش بنیان، باشگاه فیلم اولی‌ها و حمایت از فیلمسازان جوان، عدالت محوری و تقویت سینمای استان‌ها، ایجاد مدیریت جامع در دبیرخانه فجر و… است.

پرورش نسل جدید بازیگران در سینما یک ضرورت است

محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی در این جلسه با تقدیر از اقدامات و دستاوردهای بنیاد فارابی در یکسال اخیر گفت: جا دارد یادی از رسول ملاقلی‌پور عزیز کنیم که سالروز درگذشتش است و کسی نتوانسته تاکنون جای خالی او را در سینما به دلیل نگاه خاصش به دفاع مقدس پر کند.

وی افزود: موفقیت یک سازمان فردی نیست و مجموعه معدلی است که با حضور همه دست‌اندرکاران آن کنار یکدیگر رقم می‌خورد. چه در سازمان سینمایی و چه فارابی یا سایر موسسات همه دستاوردها و توفیقات ماحصل کارگروهی است و اگر احیاناً ضعفی هم وجود داشته باشد، باز به همه بر می‌گردد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بنیاد سینمایی فارابی از حضور عوامل و دست‌اندرکاران توانمندی بهره می‌برد. این بنیاد فرصت خوبی برای مشارکت سایر ارگان‌ها و بخش خصوصی محسوب می‌شود و باید بر این مهم در سال پیش رو تاکید و تمرکز بیشتری صورت گیرد.

خزاعی با تقدیر از مدیران و معاونان بنیاد سینمایی فارابی و اهتمام شبانه‌روزی آن‌ها بر پیشبرد امور جاری توضیح داد: علاوه بر اینکه تعداد تولیدات افزایش یافته، فارابی قدم‌های خوبی در مسیر اعتلای استاندارد سلامت سینمایی برداشته و باید این روند تقویت شود. دغدغه‌هایی چون سلامت، خانواده محوری، تقویت ابعاد دینی و مذهبی فیلم‌ها، تنوع اقلیم، توجه به مقام زن، عدالت محوری و… از گزاره‌های مهم راهبردهای کلان سازمان سینمایی است که در اولویت کار فارابی هم قرار گرفته و اینها مواردی است که سال‌ها در سینما بر آن تاکید صورت می‌گرفت اما محقق نمی‌شد.

رئیس سازمان سینمایی عنوان کرد: نباید تصور کنیم در سال ۱۴۰۲ مشکلات معیشت و هجمه‌های ناجوانمردانه کمتر خواهد شد و باید با در نظر گرفتن همه جوانب به فعالیت، برنامه‌ریزی و گسترش و رونق اشتغال و اقتصاد سینما ادامه داد.

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی سینما به خطر افتاد

وی افزود: طی ماه‌های اخیر، متاسفانه، به علت اشتباه تعدادی از سینماگران در داخل و خارج از کشور امنیت سرمایه گذاری در سینمای ایران و تولیدات در بخش خصوصی به خطر افتاده است و سفره بخش خصوصی در حال کوچک شدن است. باید به همه اینها برای سال جدید فکر و برای حل‌شان برنامه‌ریزی کرد. باید تدبیری کنیم تا با مشارکت فارابی با درصدهای کمتر، امکان ساخته شدن به فیلم‌های بیشتری را بدهیم.

به گفته وی، بنیاد فارابی باید سال آینده از پروژه‌های صد درصدی به سمت پروژه‌های مشارکتی و حمایتی حرکت کند.

خزاعی با تاکید بر اهمیت راه اندازی باشگاه فیلم‌اولی‌ها در فارابی و شورای تایید صلاحیت کارگردانان فیلم اولی گفت: شیوه‌های حمایت از کارگردانان فیلم اولی‌ها نیز باید مشخص شود. پرورش نسل جدید بازیگران در عرصه سینما و تلویزیون یک ضرورت است و باید در زمینه بازیگری به کشف استعدادهای درخشانی که نمی‌دانند چطور وارد فضای سینمای ایران شوند، کمک کرد و فارابی مسئولیت دارد تا مثل حوزه کارگردانی، بازیگر اولی‌ها را هم به پروژه‌های سینمای ایران معرفی کند. این اتفاق مهمی برای سینمای ایران خواهد بود و از مهم‌ترین ماموریت‌های فارابی در سال جدید است که به تولید ارزان‌تر آثار و در نهایت رونق این بخش منجر می‌شود.

وی تصریح کرد: سینمای ایران برای نظام تولید فیلم و سرمایه گذاری در این زمینه به بازنگری نیاز دارد و لازم است ضمن شناسایی آسیب‌ها به نظم و نسقی شفاف و مشخص در زمینه هزینه‌های تولید و استانداردسازی آن بدست یابیم و فارابی می‌تواند ضمن پیشقدم شدن به این روند کمک کند.

نیاز به استراتژی‌های جدید در حوزه بین‌الملل

وی با اشاره به فعالیت حوزه بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد: باید در حوزه بین‌الملل بر اساس نقشه راه سازمان سینمایی، استراتژی‌های لازم ترسیم شود و شیوه‌های اجرایی آن نیز، در نظر گرفته شود.

رئیس سازمان سینمایی تصریح کرد: در تعامل بین واحد امور بین‌الملل فارابی و دفتر همکاری‌های بین‌المللی سازمان سینمایی باید به انسجام و هم افزایی و همفکری درستی برای این حوزه رسید و به کشورهای همسوتر با ایران و بازارهای جدید برای سینمای ایران فکر کرد.

برخی از تخریب‌ها برای توقف موفقیت‌های فارابی است

خزاعی در بخش دیگری از سخنانش گفت: امسال تمام انرژی دشمن تجمیع شد تا تخریب پروژه‌های فرهنگی و هنری ایران در چند ماهه اخیر صورت بگیرد و علت هجمه‌ها به فارابی نیز همین بوده و هست وقتی نهادی مثل بنیاد سینمایی فارابی با حمایت خود از چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و حضور ۹ فیلمش در این رویداد کمک قابل توجهی به جشنواره و حیات آن می‌کند طبیعی است که عده‌ای ناراحت شوند.

وی تاکید کرد: گاهی تخریب‌هایی صورت می‌گیرد تا بنیاد سینمایی فارابی را ناامید کرده و از ادامه فعالیت تاثیرگذار خود باز دارد و اتفاقاً با همین همدلی و همگرایی و حفظ استانداردها، نهاد ملی سینمای ایران نباید عقب‌نشینی کند. به توسعه فعالیت‌های خود پرداخته و به آرمان‌ها و ارزش‌های خود پایبند بماند.

رئیس سازمان سینمایی در خاتمه این نشست اظهار داشت: ان‌شالله سال آینده بنیاد فارابی با همت و انرژی مضاعفی در قالب اعطای وام، حمایت، کمک و مشارکت به تولید در سینما و اشتغال سینماگران ادامه دهد و امیدواریم با وجود همه مشکلات اقتصادی و گران بودن ساخت فیلم‌های سینمایی این مهم محقق شود.

وی با نام بردن از شهدا درباره سلوک و خصوصیات آنها در مدیریت شرایط و لزوم تاسی به آن صحبت کرد.

شصت و یکمین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی با حضور محمد خزاعی، حبیب ایل بیگی، اصغر فارسی، قادر آشنا، سیدمهدی جوادی، یزدان عشیری، محمدرضا سوقندی، هاشم میرزاخانی، علیرضا اسماعیلی، غلامرضا نجاتی، لادن طاهری، محمد حمیدی مقدم، سیدصادق موسوی برگزار شد. همچنین، مسعود احمدیان، سیدمهدی سجادی، علیرضا حقیقی و رائد فریدزاده از مدیران بنیاد سینمایی فارابی در این جلسه حضور داشتند.

مشاهده خبر از سایت منبع

اشتراک گذاری

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *