X

جزئیات وبلاگ

دفتر سینمایی

تولید سریال‌های فاخر بودجه بیش‌تری می‌طلبد

پیمان جبلی، رئیس صداوسیما در حاشیه مراسم تجلیل از هنرمندان راوی حماسه خرمشهر درجمع خبرنگاران درباره بودجه سریال‌ها گفت: بودجه‌ای که دولت از طریق قانون بودجه تصویب شده در مجلس به ما اختصاص می‌دهد به همراه درآمدی که ما مکلف هستیم از طریق آگهی بازرگانی ایجاد کنیم کل بودجه ما را تشکیل می‌دهند. 

وی ادامه داد: بودجه سالانه ما دو بخش بیشتر ندارد اول بودجه‌ای که دولت تحت عنوان «کمک زیان» به ما می‌دهد یا تخصیصی که سازمان برنامه ماه به ماه به صدا و سیما می‌دهد و یک بخش دیگر آگهی بازرگانی است. این دو تنها درآمد و تنها منابع مالی سازمان است، با این دو منابع درآمدی هم باید سازمان اداره شود و هم تولیدات شبکه‌های صدا و سیما به سرانجام برسد. 

رئیس صداوسیما درباره بودجه سریال‌های الف ویژه و فاخر تصریح کرد: در حال حاضر فیلم نامه‌های بسیار با کیفیت و فاخر داریم مثلا فیلمنامه «پوریای ولی» آقای جعفری جوزانی جزو همین آثار فاخر است و فیلمنامه‌های دیگری هم داریم، اما امکان تولید کار‌های ارزشمند فاخر نداریم به دلیل اینکه منابع مالی ما برای ساخت این آثار کفایت نمی‌کند. 

وی افزود: بار‌ها هم اعلام کردم که اگر بنا باشد در سال، یک سریال الف ویژه تولید کنیم و به عبارتی هفته‌ای یک اپیزود الف ویژه داشته باشیم لازمه آن این است که منابع لازم برای چنین تولیداتی به صورت جداگانه به صدا و سیما اختصاص یابد. اگرچه مجلس در لایحه بودجه کمک کرده است منتهی آن چیزی که ما نیاز داریم برای یک جهش در عرصه تولید مجموعه‌های نمایشی، بودجه‌ای بیشتر از این کمک‌ها را می‌طلبد.

وی  گفت: در قانون بودجه فقط برای دو سریال موسی و سلمان فارسی بودجه در نظر گرفته اند. اما همان دو سریال الف ویژه هم ممکن است در معرض تخصیص ناقص قرار بگیرند. ما این دو پروژه استراتژیک را با رعایت تمام اصول پیش می‌بریم به ویژه سلمان فارسی که در میانه کار است و سعی داریم با روندی که برای کارگردان و تهیه کننده اطمینان بخش باشد و دچار وقفه نشود پیش رود.

جبلی در پایان عنوان کرد: به نظر می‌رسد حدود ۴۰ فیلمنامه فاخر داریم که آماده تولید و کلید زدن است که آقایان درویش، لطیفی، جعفری جوزانی و… از جمله کارگردانانی هستند که با آن‌ها صحبت کرده ام. من با بسیاری دیگر از کارگردانان نام آشنا صحبت کردم و همه آمادگی فعالیت در مجموعه‌های فاخر دارند، اما منوط به این است که ما بتوانیم منابع مالی پایدار تعریف کنیم. با این حال همان طور که آقای نقویان گفتند در کار‌های جاری که در پیش تولید و تولید داریم مشکلی به لحاظ مالی وجود ندارد.

مشاهده خبر از سایت منبع

اشتراک گذاری

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *