X

جزئیات وبلاگ

دفتر سینمایی

هنرمند برای جدل روایت باید آزادی بیان داشته باشد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

منوچهر شاهسواری در حاشیه نشست نقش سینما در کاهش آسیب‌های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی با حضور رئیس قوه قضائیه در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: اگر سینما و صنعت جدید نداشته باشیم، در حاشیه تمدن جدید هستیم و در متن این تمدن قرار نخواهیم داشت.

این تهیه کننده سینما خاطرنشان کرد: زمانی که چنین اعتقادی وجود داشته باشد، گفت وگو کردن با همه اجزای حکمرانی کشور اعم از قوه قضائیه، قوه مقننه، قوه مجریه، سایر نهادها، گروه‌های فکری و اندیشه‌ای برای همه الزام است.

وی اظهار داشت: آنچه که در جلسه با رئیس قوه قضائیه گذشت و عنوانی که برای آن در خصوص آسیب‌های اجتماعی و مفاسد اقتصادی دیده شده بود، به نظر می‌آید که از یک ضرورتی سخن می‌گوید و آن ضرورت این است که حتماً دارای آسیب‌های اجتماعی هستیم و به تبع آن مفاسد اقتصادی نیز وجود دارد؛ ضمن اینکه خود مفاسد اقتصادی نیز تشدیدکننده آسیب‌های اجتماعی است.

برای اینکه با مفاسد اقتصادی مبارزه کنیم و به قول رئیس قوه قضائیه مبارزه سیستماتیک صورت گیرد، حوزه فرهنگ می‌بایست به شدت فعال شود

شاهسواری عنوان کرد: برای اینکه با این موضوع مبارزه کنیم و به قول رئیس قوه قضائیه مبارزه سیستماتیک صورت گیرد، حوزه فرهنگ می‌بایست به شدت فعال شود و برای فعال شدن حوزه فرهنگ، صنعت تصویر از چند نیاز برخوردار است؛ نیاز اول این است که گوینده و هنرمند باید نسبت به آنچه که می‌گوید، احساس امنیت کند و توقع ما از بابت احساس امنیت، از قواعد و قوانین قوه قضائیه است.

وی ادامه داد: بدون وجود امنیت، آزادی بیان وجود نخواهد داشت و یا در آزادی بیان تردید وجود دارد. بدون آزادی بیان نمی‌شود در صحنه مبارزه با مفاسد اقتصادی، اجتماعی، بالا بردن سطح دانشی، ارتباطی، دلبستگی و تقید به جایی که در آن زندگی می‌کنیم که نام آن ایران است، نقش آفرینی کرد و این ها لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

مدیرعامل خانه سینما در ادامه با بیان اینکه تکه تکه کردن جامعه فرهنگی و هنری کشور از نظر من یک فساد است، گفت: اگر در هر گروه، هر کس و در هر جایی اهل فرهنگ و به خصوص از سینماگران، با قیچی دیدگاه‌های خود، اقدام به تقسیم بندی کنند، در واقع مجموعه‌ای از آحاد کشور را که مخاطبین این گروه‌ها هستند از هم قیچی و جدا می‌کند.

وی تاکید کرد: نباید ایجاد تفاوت، رانت فرهنگی و اطلاعاتی در این حوزه کنیم.

شاهسواری در ادامه و در پاسخ به سوالی در خصوص رویکرد رئیس قوه قضائیه به موضوع سینما گفت: بخشی از مباحث مربوط به مسائل عمومی بود که کاری به آن ندارم؛ اما بخشی از مباحث ویژه رئیس قوه قضائیه مربوط به روایت‌ها بود، اساساً روایت‌ها و جدل روایات از همان بنیانی می‌آید که من نیز به آن اعتقاد دارم که همان تمدن متکی به تصویر، تصویری که از خود می‌سازیم و از دیگران دریافت می‌کنیم، است.

برای جدل روایت‌ها باید آزادی بیان داشته باشیم

این تهیه کننده سینما اظهار داشت: این در واقع جنگ روایات، تقابل روایات و جدل روایات در جهان فعلی است و از نظر من این بخش از صحبت‌های رئیس قوه قضائیه این معنا و مفهوم را دارد که جدل روایتی باید در این کشور صورت گیرد و برای جدل روایتی چه در داخل، چه بیرون و چه در منطقه و جهان و در آینده و گذشته نیازمند امنیت هنرمند و آزادی بیان او هستیم و شیوه‌های ممیزی گذشته پاسخ نمی‌دهد.

مدیرعامل خانه سینما تصریح کرد: من فکر می‌کنم وجود یک ساز و کار مبتنی بر آزادی بیان و امنیت سخن و امنیت عمل و امنیت کار، مثمرثمر است؛ چگونه است که ما سوتزن‌ها را تشویق می‌کنیم و می‌گوئیم اگر کسی سوتزنی کند ما از او حمایت می‌کنیم؛ فضایی که داریم زندگی می‌کنیم در چنین فرایندی ما سخن می‌گوئیم، خطر آنجاست که ساز و کاری برای اجرای این سخن فراهم نمی‌کنیم و اگر که ساز و کار مناسب پیدا نکنیم حتماً ناامید می‌شویم.

شاهسواری افزود: ما از سال ۹۸ پیگیر برگزاری این قبیل جلسات نظیر جلسه با آیت الله رئیسی بودیم؛ یعنی فکر می‌کردیم که باید چنین گفتگویی صورت بگیرد.

وی بیان داشت: از انجام ملاقات‌های اینچنینی نظیر دیدار با رئیس قوه قضائیه حتماً خوشحال می‌شویم به شرط‌ها و شروطه‌ها. شرطش هم ساز و کار مبتنی بر بیان و امنیت سینماگران برای ورود به جدل‌های روایتی از همه موضوعات مبتلابه کشور است.

این تهیه کننده سینما گفت: فضای جلسه با آیت الله رئیسی فضای آزادی بود. درست است وقت کم بود، از این جهت ایراد در این جلسه وجود داشت اما این ایراد، ایرادی نیست که به عنوان یک معضل از آن اسم ببرم؛ به هر شکل در شرایط کرونا بود و خیلی از دوستان ما نمی‌توانستند حاضر شوند و جمعیت کمتری را باید در این جلسه حاضر می‌کردیم، همه اینها اشکالات شکلی است اما به لحاظ محتوایی اگر به سمت یک ساز و کار جدی و عملی ببریم حتماً ختم به خیر می‌شود.

شاهسواری بیان داشت: در نظام اداری آنچه تبدیل به ساز و کار بشود حتماً از آن خیر و برکت می‌آید. اگر تبدیل به ساز و کار نشود یک معضلی می‌شود بر بقیه معضلات یعنی اعتماد و ارتباط را دچار خدشه می‌کند.

من بدون هیچ پیش‌داوری در جلسه با رئیس قوه قضائیه حاضر شدم و از همه دوستان و همکارانم خواستم بدون هیچ پیش‌داوری وارد جلسه شوند.

وی بیان داشت: صمیمانه و صادقانه بگویم من بدون هیچ پیش‌داوری در این جلسه حاضر شدم و از همه دوستان و همکارانم خواستم بدون هیچ پیش‌داوری وارد جلسه شوند. بنابراین پیش داوری را سعی کردیم از خودمان و دوستانمان دور کنیم. در پایان جلسه احساس من این است که آنچه که گفته شد و آنچه که شنیده شد در مسیر درستی از منظر گفتگوست و تأکید می‌کنم اگر منجر به یک ساز و کار عملی شود و معضلات و مسائلی که حوزه فرهنگ با دستگاه‌های نظارتی و قضائی و امثالهم دارند بتواند در یک بستر غیر قضائی، حل و فصل شود، نشان دهنده ثمربخش بودن چنین جلساتی است.

وی افزود: در هر شکل آنجا قوه قضائیه با قواعد و قوانین کار دارد ولی قوانین که الزاماً همیشگی و دائمی نیستند، گفتگو می‌تواند حتی به حذف برخی از قوانین بیانجامد یا برخی از رفتارها تصحیح کند، یا ارتباط را ارتباط سامان یافته بکند، به جای اینکه شما آن سوی رود و ما این سوی رود! نه همه ما اتفاقاً وسط رود هستیم و می‌بایست در این مسیر و در این فضا همه پشتیبان هم باشیم، به نیت آنجایی که داریم در آن زندگی می‌کنیم و آن نیت، عشق ابدی و ازلی همه ماست که عشق سرزمینی‌مان است با همه مختصاتش، یعنی این سرزمین مال ماست؛ شکست و پیروزی این سرزمین هم مال ماست و موفقیتش هم مال ماست اینجوری نیست که یک کسی فکر کند می‌تواند خودش را به در ببرد، به صورت فردی ممکن است ولی به صورت سرزمینی که امکان پذیر نیست؛ در چنین شرایطی است که من فکر می‌کنم قدم اول را در تقاضا برداشتیم و ما گفتگو کردیم. رئیس محترم قوه قضائیه با روی خوش در این جلسه حاضر شدند و با صبوری به همه گفتگوها گوش دادند.

این تهیه کننده سینما خاطرنشان کرد: شما نمی‌توانید بدون گفتگو با همسایه به نتیجه برسید، با خانواده با بچه‌هایت با همکارانت هم به همین ترتیب؛ باید گفتگو کنی و در فضای گفتگو است که می‌توانیم ملاحظات همدیگر، نیازهای همدیگر و خطوط احترامی همدیگر را درک کنیم. برگزاری چنین جلساتی نظیر جلسه اهالی سینما و هنر با آیت الله رئیسی، مقدمه‌ای خوبی برای این امر است.

مشاهده خبر از سایت منبع

اشتراک گذاری

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *